Jak działa deskorolka elektryczna?

deskorolka elektryczna

Popularne Hoverboardy bardzo szybko znalazły masę entuzjastów – nie tylko wśród dzieci i młodzieży. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego urządzenia, ponieważ jest to interesująca alternatywa dla standardowych deskorolek, rowerów czy hulajnóg. Deskorolki elektryczne gwarantują wygodne, szybkie poruszanie się po mieście i są doskonałym sposobem na pokonywanie kilku kilometrów od domu do szkoły, uczelni czy pracy. Wbrew temu, jak wygląda jazda na Hoverboardach, korzystanie z nich jest niezwykle intuicyjne, nawet osoby, które nigdy nie miały do czynienia z podobnymi pojazdami, szybko przyzwyczajają się do specyfiki jazdy. Warto pamiętać o tym, że jest to urządzenie elektryczne, zatem ma swoje ograniczenia, wymaga regularnego ładowania i trzeba nieco uważać podczas transportu, aby nie narazić jej na zbytnie urazy mechaniczne. Oczywiście można wyposażyć się w kilka pomocnych akcesoriów, jak np. specjalna torba dostosowana do kształtu i wagi deski, aby móc ją bezproblemowo przenosić. Zawsze jednak dobrze zdawać sobie sprawę ze sposobu działania takiego urządzenia, aby nieco lepiej zrozumieć jego możliwości i ograniczenia.

Wnętrze deskorolki elektrycznej

Jak wszystkie urządzenia o napędzie elektrycznym, deskorolka elektryczna również opiera swoje działanie na akumulatorach. Oba ogniwa połączone są z silnikami, a te następnie przekazują energię elektryczną do kół. Co ważne, akumulatory działają od siebie całkowicie niezależnie, zatem jedno kółko deskorolki może kręcić się w przeciwnym kierunku do drugiego. Ma to ogromne znaczenie podczas jazdy, kiedy np. musimy szybko zawrócić. Natomiast wbudowany mikrokomputer i żyroskop precyzyjnie rozpoznają ruchy użytkownika, więc nawet najmniejsze wychylenie ciała do przodu czy do tyłu jest właściwie odczytywane przez wbudowane podzespoły. Warto jeszcze wspomnieć o żywotności baterii, w tym przypadku trudno jest jednak podać konkretną liczbę. Producenci oczywiście szacują dystans możliwy do przejechania na jednym ładowaniu (zwykle jest to około 20 kilometrów), ale trzeba wziąć pod uwagę również ukształtowanie terenu (czy jedziemy z górki, czy pod górę) oraz rodzaj podłoża. Jadąc wyłącznie po płaskim chodniku, zajedziemy dalej niż podczas jazdy po wzniesieniach.

Sterowanie deskorolką elektryczną

Na końcu trzeba odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie – w jaki sposób w ogóle steruje się Hoverboardami? Nie mają one żadnego pilota, który trzymalibyśmy w dłoni, zatem jedynym sposobem na nadanie jej kierunku jazdy, jest nasze ciało i jego ułożenie względem platformy. Nie mają one też zewnętrznego włącznika, uruchamiają się automatycznie, kiedy wchodzi się na platformę. Pojazd błyskawicznie ustawi się w taki sposób, aby użytkownik złapał równowagę. Jeśli chcemy ruszyć do przodu, wystarczy trzymać stopy prosto i pochylić ciało w pożądanym kierunku, a koła zaczną się powoli obracać. Im mocniej się wychylimy, tym większej prędkości nabierzemy. Skręcamy poprzez odchylanie stóp w lewo lub prawo, a wytracamy prędkość i hamujemy, wracając do wyprostowanej pozycji. Niezależnie od modelu czy wielkości kół, Hoverboardami steruje się w bardzo podobny sposób, zatem jeśli deskorolka elektryczna 6.5 była pojazdem, z którego korzystaliśmy przez kilka miesięcy i chcemy zmienić ją na model o mniejszych lub większych kółkach, to nie będziemy musieli uczyć się systemu kierowania od nowa.